Adsense İle İçerik Sitelerinden Kazanç Sağlamak

Birkaç yıl öncesine kadar Youtube ve içerik sitelerinden kazanç sağlamak pek yaygın değildi.Sosyal ağların yaygınlaşmasıyla beraber kullanıcıların daha bilinçlendiğini düşünüyorum. En azından Twitter, Facebook, Youtube gibi sosyal ağların nasıl kazanç sağladığını özellikle çoğu sitede karşımıza çıkan Google reklamlarının ne anlama geldiğini biliyoruzdur.

Ben bu konumda içerik sitelerinden kazanç sağlamanın kısaca mantığını anlatıp, önerilerde bulunacağım.

Google Reklamları

Konu başında belirttiğim gibi bir siteye gireriz ve reklamın hemen sağ üst tarafında küçük puntolarda Google Reklamları yazar. Ziyaret ettiğiniz site Adsense yayıncısı ve Google tarafından verilen reklamları sitesinde yayınlıyor anlamına gelir.

Google Reklamlarının Kısaca Mantığı

Adwords aracılığıyla reklam veren firmalar projesini tanıtmak ister. Reklamların görüntülenmesi ve tıklanması başına bir ücret belirlemek zorundadır. Her sektörün min. tıklama başına ücreti vardır.

Örnek:

adwords reklam

Yukarıda sosyalme.com adresi için verdiğim bir reklam görüntüsü var.

TBM:Tıklama Başı Maliyet

Olayların koptuğu yer tıklama başı maliyetdir.Adsense ile kazanç sağlamak isteyenler sektör araştırması yaparken Anahtar Kelime Planlayıcı sayfası üzerinde TBM araştırması yaparlar.

Reklam veren TBM’yi 0,60 TL olarak belirlediğinde Google gelirin %68’ini yayıncıya kalanını kendisi alır.

Ben İngilizce siteler üzerinden kazanç sağlama taraftarıyım. Yabancı reklamveren TBM 20 cent olarak belirler Türk reklamveren 20 kuruş. Benim deneme amaçllı oluşturduğum bu reklamlarda 0,15 olarak belirkemişim. Bunun %68’lik kısmını yayıncıya gönderdiğimizde komik bir rakam ortaya çıkıyor.

Yaklaşık 1 yıl öncesine kadar teknoloji bloguma gelen 1 reklam tıklamasına 0,02 verildiğini biliyorum. Bu komik rakam için sitemize gelen ziyaretçiyi rahatsız etmeye değer mi? Ya da kazanç sağlama için yola çıktığın bu yola emeklerin boşa gider mi?

Bu konumda kısaca Adsense mantığı üzerinde durdum. Olumlu&olumsuz eleştirilerinizi konu altından gönderebilirsiniz.

Bir sonraki konuda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Adsense İle İçerik Sitelerinden Kazanç Sağlamak için yorumda bulun

    Adsense İle İçerik Sitelerinden Kazanç Sağlamak için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Adsense İle İçerik Sitelerinden Kazanç Sağlamak için ilk yorumu yapabilirsin.