Arnavutluk Gezilecek Yerler

Balkanlar’ın bir kapalı kutusu olan Arnavutluk, vizesiz olması, ucuz olması ve çok güzel plajlara sahip olması sebebiyle Balkan rotasında olmazsa olmaz ülkelerden!

Yugoslav Birliği’nin bir parçası olan ülke, daha öncesinde de Osmanlı yönetimindeydi. Ünlü komünist diktatör Enver Hodja yönetimindeki yıllarda, Çin ile yakınlaşan ülke bu yıllarda dünya ile bağlarını neredeyse koparmış ve kapalı bir kutu olma yolunda ilerlemiştir. Arnavut halkı şimdilerde, ticareti ve turizmi ile ülkeyi geliştirmeye devam etse de Enver Hodja rejiminin ülkeyi gerilettiğini söylüyor.

Kısa Kısa:

 • Başkent: Tiran
 • Para birimi: Lek
 • Konuşulan diller: Arnavutça
 • Nüfus: Yaklaşık 3 milyon
 • Yüzölçümü: Yaklaşık 29 bin km²
 • Vizesiz Ülkelerden biri
 • Uçak Bileti: Önceden planlanması durumunda gidiş dönüş 500 TL‘ye uçak bileti bulmak mümkün.

Fiyatlar:

 • Big Mac Menü: 4 Euro
 • Güzel bir öğün yemek: 7 Euro
 • Bira: 2 Euro
 • 10 km taksi: 8 Euro

Arnavutluk Gezilecek Yerler

Türkiye’den birçok uçak firması Arnavutluk’un başkenti Tiran‘a uygun fiyatta sefer düzenlemekte fakat ülke politikası gereği, gidiş-dönüş bileti birlikte sunuyorlar. Arnavutluk’tan geziye başlayıp başka bir ülkeye devam etmek isteyen gezginlerin bu konuda dikkatli olması gerek, uyaralım.

Tiran Gezilecek Yerler

Başkent Tiran, Arnavutluk’un aynı zamanda en büyük kenti ve önemli bir ticaret merkezi. Türkiye’den giden gezginler için ucuzluğun meşhur olduğu kentte “pahalı mıdır, değil midir?” diye endişe duymadan istediğin restorana oturmanın mutluluğu paha biçilemez! Enver Hodja yönetimindeyken birçok camii ve kilisesi yıkılan kent (Enver Hodja ateist olduğu için) hala Osmanlı döneminden ve komünist yıllarından izler taşımaya devam ediyor.

İskender Bey Heykeli

Arnavutluk ziyareti sırasında bilmen gereken iki önemli isim; Enver Hodja ve İskender Bey. Şehrin kurucusu olan İskender Bey, Arnavutlar için ulusal kahraman ünvanı taşımakta. Padişah 2. Murat’ın yanında eğitim aldığı için Müslüman olan İskender Bey’in asıl adı Gergi. Osmanlı’da eğitim aldığı sırada bir muharebe esnasında kaçmış ve hayatını Osmanlı’ya karşı savaşarak geçirmiş. Osmanlı Ordusu’nun gücünün farkında olan İskender Bey, yakma taktiği geliştirerek, karşı tarafın sadece erzaklarını ve cephanesini yakarak galibiyet elde etmiş. Uzun yıllar sonra yakalandığı hastalıktan vefat etmiş ve geride birçok yönetimi yaşayacak olan Arnavutluk’u bırakmış.

İskender Bey Heykeli‘nin bulunduğu meydan, Tiran gezin için uygun bir başlama noktası. Meydanda aynı zamanda Saat KulesiEthem Bey CamiiUlusal Tarih Müzesi ve Opera Binası bulunuyor.

blank

2011 yılından beri aktif olarak kendi yönettiğim blog sitelerinde editörlük yapıyorum. İlgim olan teknoloji ve mesleğim gereği sağlık kategorilerinde içerik paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. blank Arnavutluk Gezilecek Yerler için yorumda bulun

  Arnavutluk Gezilecek Yerler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Arnavutluk Gezilecek Yerler için ilk yorumu yapabilirsin.

Reklam