Blog Oluşturma Basamakları

Herkese selam, merhaba, merhabalar, selamlar, merhaba değerli okuyucularım, takipçilerim.. ile başlayan bir blog mu ya da kurumsal hava da yazmak mı? Sizin için hangisi daha güzel olur bilmiyorum ama kişisel blog yani her telden yazabileceğin bir blog bana göre daha keyiflidir. Gittiğin bir etkinlik, gezdiğin bir yer, düşüncelerini paylaştığın sana ait bir yer.. Kulağa hoş geliyor olmalı. Misafir yazar olarak fazla samimi olmadan blog oluşturma basamaklarını kısaca sıralamak istiyorum. 🙂

  • Alan Adına Karar Verme

alan adı

Domain yani alan adına karar vermek ilk basamağı alıyor diyebiliriz. hebelehubele.com gibi. com mu . net mi? Moda, mı sağlık mı, teknoloji mi hangi türde bir blog açacağınıza karar verdikten sonra alan adınızı alabilirsiniz.

 Nereden Alabiliriz?

Karar ver deyip bırakmak olmaz. Nereden alabilirim, hangi firmalar güvenli gibi bir çok soru işaretleri olabilir.Bu işlemleri gerçekleştireceğimiz siteler bulunuyor. İsimTescil,IHS ya da yabancı firmalar arasından Godaddy sizler için önerebilirim. Godaddy birinci yıla özel olmak şartıyla 2 $ karşılığı almanızı sağlayan özel kodlar bulunuyor. Takip etmenizi tavsiye ediyorum. İkinci yıl yenileme yerine Türk firmasına taşıyarak ekstra ücretten kaçabilirsiniz.

  • Alan Adı Tamam da Site Nerede Barınacak?

slider1

Tumblr, blogspot gibi ücretsiz domainlerle yola çıkmadık bu sitenin ziyaretçisi olacak, resimler ekleyeceğiz bunun için de yukarıda örneklerini verdiğim firmalardan hosting hizmeti almalısınız. Öneri de bulunmak istemiyorum çünkü gelecekte hizmetini beğenmediğiniz firma olabilir, referans vermek istemem.

  • Alan Adını Yönlendirme Ve Kurma

20101124145935_8679

Asıl macera bundan Sonra başlıyor.Kabataslak analtmak gerekirse satın aldığımız alan adını nameserver adreslerini uygun bir şekilde girmemiz ve yönlenmesini beklememiz gerekiyor.Alan adı yönlendikten sonra veritabanı oluşturup kendimize uygun bir script kurulumu yaptırabiliriz. Bu site gibi çoğu site WordPress kullanıyor. WordPress Candır!

  • Tasarım ve Logo 

 

Bana göre bir blogu kaliteli yapan içerikten sonra güzel bir tasarım ve logodur.Fazla reklamdan uzak, ziyaretçilerin keyif alacağı bir blog oluşturmak her zaman yararınıza olur. WordPress kurulu bir bloga ücretsiz tasarım giydirmek kolaydır.Ücretsiz wordpress temalar şeklinde yapacağınız aramada karşınıza bir çok alternatif çıkacaktır.

Kısaca bu şekilde sıralayabiliriz. Her maddeyi açarak daha fazla bilgi vermek mümkün.

Olumlu&olumsuz görüşlerinizi merak ettiğiniz konuları yorum kısmından ulaşabilirsiniz.

Görüşmek  üzere..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Burak BAYRAM dedi ki:

    Eline sağlık hacım 🙂