Dışarıdan Gönderilen Değer’in GET ve POST İle Kullanımı

PHP Süper Global Değişkenler‘de gördüğümüz üzere $_GET süper global değişkeninin dışarıdan GET metodu ile gönderilen değeri bir değişkene tanımlamaya yaradığını görmüştük.

GET Metodu İle POST Metodu Arasındaki Fark Nedir?

Form’larda GET metodu ile gönderilen veri değerleri işlem sayfasına güvensiz olarak yani veri değeri açık bir şekilde gizlenmeden gönderilir.POST metodu ile bir form’dan gönderilen veri değeri ise güvenli olarak yani veri değeri gizlenmiş şekilde gönderilir.

Bunu daha açık bir şekilde anlatmak gerekirsek örneğin bir form oluşturalım ve bu form’da veri değerlerini GET metodu ile gönderelim.

<form action=”formislem.php” method=”GET”><br /><strong>Site Adı : </strong><input name=”siteadi” type=”text” /><br /><strong>Tanımı : </strong><input name=”sitetanimi” type=”text” /><br /><input type=”submit” value=”Gönder!” /></form>

Site adı kutucuğuna “htayfur”, tanımı kutucuğuna ise “Geleceğinizdeki ışık” yazalım ve işlem sayfasına gönderelim.Gönderdikten sonrada URL’i inceleyelim.

formislem.php?siteadi=htayfur&sitetanimi=geleceğinizdeki+ışık

GET metodu ile gönderdiğimiz veri değeri açık şekilde link’de gözüktü.GET metodu ile gönderilen değer açık şekilde gözüktüğü için projelerimiz’de güvenli olmayabilir.URL’imizi incelemeye devam edelim.
formislem.php dosyasının hemen ardındaki ? sorgunun başladığını belirtir.”?” den hemen sonra form’dan gönderilen parametreler yer alır.Örneğin:”siteadi=htayfur” gibi ve gönderilen her parametre arasında “&” işareti olmak zorundadır.
“siteadi=htayfur” Parametresini biraz daha açık anlatmak gerekirse “=” işaretinden önceki kısımda form’dan gönderilen parametre adı yer alır.”=” işaretinden sonra ise parametre değeri yer alır.
Peki Form’dan Gönderilen Değerleri Nasıl Kullanabiliriz?

Form’dan gönderilen değeri eğer GET metodu ile gönderirsek aşağıdaki kod örneğini kullanarak değeri alıp kullanabiliriz.

$siteadi = $_GET['siteadi'];
/* siteadi olarak gönderilen parametre 
değerini alıp bir değişkene tanımladık. */
$sitetanimi = $_GET['sitetanimi'];
/*sitetanimi olarak gönderilen parametre değerini alıp bir değişkene tanımladık. */
 
/* Echo komutu ile aldığımız değerleri ekrana bastıralım. */
echo $siteadi." | ".$sitetanimi;
/* Nokta (.) operatörü birleştirme operatörüdür.*/

/* Eğer POST metodu ile ile parametreleri gönderiyor isek yine aşağıdaki kod örneğini kullanarak değeri alıp kullanabiliriz. */

$siteadi = $_POST['siteadi'];
/* siteadi olarak gönderilen parametre 
değerini alıp bir değişkene tanımladık. */
$sitetanimi = $_POST['sitetanimi'];
/* sitetanimi olarak gönderilen 
parametre değerini alıp bir değişkene tanımladık. */
 
/* Echo komutu ile aldığımız değerleri ekrana bastıralım. */
echo $siteadi." | ".$sitetanimi;
/* Nokta (.) operatörü birleştirme operatörüdür. */

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Dışarıdan Gönderilen Değer’in GET ve POST İle Kullanımı için yorumda bulun

    Dışarıdan Gönderilen Değer’in GET ve POST İle Kullanımı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dışarıdan Gönderilen Değer’in GET ve POST İle Kullanımı için ilk yorumu yapabilirsin.