Entübasyon Nedir? Entübasyon İşleminin Zararları Nelerdir?

Son zamanlarda gündemde olan koranavirüs kaynaklı televizyonlarda ve sosyal medyada sıkça duyduğumuz “entübe hasta” verisi merak konusu olmuş olabilir.

Peki Nedir Bu Entübe Hasta?

Entübe terimi entübasyondan işleminden sonra kullanılır. Hastanın kendi solunumunun yetersiz olduğu durumlarda solunum cihazına bağlanma gereksinimi duyulur. Gerekli ekipmanlar ve ilaçların hazırlığı sonrası hastanın ağzından soluk borusuna uzanan bir tüp takılır. Bu tüp, entübasyon tüpüdür ve numaraları vardır. Hastanın yaşına göre uygun bir entübasyon tüpü seçilir.

Entübasyon İşlemi Neden Yapılır?

Hastanın solunumu yeterli olmadığı durumlarda entübasyon yapıldığı gibi genel anestezi altında yapılan ameliyatlarda da bu işlem uygulanır. Ameliyatı yapabilmek için, hastaya kas gevşetici ilaç verilir. Bu ilaç solunum dahil tüm vücut kaslarını etkisiz hale getirir. Sonrasında hastanın ağzına tüp takılarak işlem sonlandırılır. Bu entübasyon tüpünün solunum cihazı ile bağlantısı sağlanır. Ameliyathane haricinde acil ve yoğun bakımlarda ise bu uzun ve zorlu bir süreçtir.Entübasyon süreci uzayabilir ve hatta hastalar ömür boyu solunum cihazına bağlı kalabilir.Çünkü bu hastaların akciğerleri yetersizdir ve desteğe ihtiyacı vardır.

Hastaların uzun süreli entübasyon durumuna maruz kalması beraberinde birçok olumsuz duruma yol açar. Hastanın entübasyon süresinin uzaması akciğerlerin yeterince iyi havalanmadığına bir işarettir.

Koronavirüslü  Entübe Hasta İyileşir Mi?

Bu bir süreçtir. Entübasyon sonrası her hastanın seyri farklıdır. Son verilere göre entübe hastalar da solunum cihazından ayrılarak sağlığına kavuştuğu görülmüştür. Fakat genel durumu kötü olup da trakeostomi hatta ölümle sonuçlanan hastalar vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Entübasyon Nedir? Entübasyon İşleminin Zararları Nelerdir? için yorumda bulun

    Entübasyon Nedir? Entübasyon İşleminin Zararları Nelerdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Entübasyon Nedir? Entübasyon İşleminin Zararları Nelerdir? için ilk yorumu yapabilirsin.