Le Herisson- Yaşamaya Değer

Paloma Paris’te dış dünyanın hızlı temposundan uzak bir çevrede yaşayan 11 yaşında, oldukça zeki ve sıkkın bir kızdır. 12. Yaş gününde intihar etmeye karar veren Paloma, ölümle randevusunun yaklaşmasına yakın ketum ve yalnız apartman görevlisi Renee Michel ve gizemli olduğu kadar elegan Mösyö Kakura Ozu gibi değişik karakterlerle tanışır. Böylece Palom karamsar hayatını gözden geçirme şansı bulacaktır.

Yönetmen: Mona Achache

Yapım: 2009/ Fransa/ 100 dakika

Tür: Drama

IMDB puanı: 7.4/ 10

le-herisson-03-07-2009-12-g

hedgehog-le-herisson-showcase_3

MCDLEHE EC039

MCDLEHE EC037

Enfes bir filmdi.” O ben de inceleyim” dediğim; insanı ölüm, düşünmek, yaşam adına derin bir düşünmeye sevk eden harika bir film. Varoluşa, sınıfsal farklılıklara, anlamsızlıklara, ölüm kaygısına değiniyor. Klişe cümleler olmadan bakışlarla, davranışlarla sevgiyi, saygıyı, aşkı abartıdan uzak naif ve yalın bir şekilde anlatmış. Oyunculuk üzerine hiçbir şey söyleyemiyorum, inanılmaz kaliteli. Aşırı paralar dökülmemiş, çok bilinen oyuncular oynamıyor ama çok üstün bir samimiyet anlatılmış. Nasıl desem… Para kazanmak için değil de sanat yapmak için uyarlanmış bir film. Diyalogların yanı sıra görsel objeler, renkler, çekim teknikleri de bir o kadar güzel. Az sözle çok şey anlatan, bizim de içine sürüklendiğimiz manevi yoksulluğun zaaflarını ortaya çıkarmış. Film bittiğinde Renee’nin söylediği gibi kendimi “ kalbim yün yumağına dolanmış kedi gibi” hissettim. İzlediğim en güzel, en anlamlı filmlerden bir tanesi. İzleyin!

SEVGİLER.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. blank Le Herisson- Yaşamaya Değer için yorumda bulun

    Le Herisson- Yaşamaya Değer için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Le Herisson- Yaşamaya Değer için ilk yorumu yapabilirsin.