Okudum:Çavdar Tarlasında Çocuklar

Bir önceki konumda okuduğum “filin yolculuğu” romanını paylaştım. Şimdi de sizlere “çavdar tarlasındaki çocuklar” adlı kitaptan alıntılar yaparak devam etmek istiyorum.

Nasıl bir karakter “çavdar tarlasında çocukları yakalayan biri olmak ister” diye merakla okudum kitabı. İtiraf etmeliyim Holden’i hasta olduğunu hesaba katmazsam, kitap boyunca sarsmak, kendine gel demek hatta tokatlamak istedim, yalnız kız kardeşini anlattığı, onunla vakit geçirdiği zamanlar dışında… Alışılmış kişisel gelişim kitaplarından farkı; anlatım aralarına sıkıştırılmış konuya örnek eğlenceli öykü ve anekdotlar.

tumblr_ndfi7hLYnR1qmxeoso1_500

Kitabın başlangıç ve bitiş cümlelerine bayıldım ama ben okurken merakla beklediğim, o herkesin bildiği cümleyi yazmak istiyorum buraya:

“… büyük bir çavdar tarlasında oyun oynayan çocuklar getiriyorum gözümün önüne. Binlerce çocuk, başka kimse yok artalıkta-yetişkin hiç kimse, yani-benden başka. Ve çılgın bir uçurumun kenarına durmuşum. Ne yapıyorum, uçuruma yaklaşan herkes yakalıyorum; nereye gittiklerine hiç bakmadan koşarken, ben bi yerlerden çıkıyor, onları yakalıyorum. Bütün gün yalnızca bu işi yapıyorum. Ben, çavdar tarlasında çocukları yakalayan biri olmak isterdim. Çılgın bir şey bu, biliyorum, ama ben yalnızca böyle biri olmak isterdim. Biliyorum, bu çılgın bir sey.”

İyi okumalar dilerim beğenirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Okudum:Çavdar Tarlasında Çocuklar için yorumda bulun

    Okudum:Çavdar Tarlasında Çocuklar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Okudum:Çavdar Tarlasında Çocuklar için ilk yorumu yapabilirsin.