Okudum:Küçük Prens

 

 

gozler-kucuk-prens

 

Saat 18.40. Şu anda normalde stajdan dönüyor olmam gerekirdi. Fakat  biraz tembellik yapıp bugün gitmedim. Pembe kılıflı yorganımın içinden, hemen yanı başımda Zencefil ile beraber sizlere merhaba 🙂

Bugün muhakkak duymuş olduğunuz bir kitabın, Küçük Prens’in, kendimce ufak bir yorumunu yapacağım. Kitabımız Küçük Prens söylediğim gibi ismi her yerde şlak diye karşınıza çıkan bir kitap. Kitabından defterine, bardak altlığından ajandasına kadar her yerde… Aa ben duymadım demeyin. Hayatta inanmam. Instagramda bir tane bile Küçük Prens’siz profil olmaması, kitaptan sürekli alıntılar yapılması  okuma merakımı fazlaca arttırdı. Şahsen alıntılar sayesinde kitabı okumuş kadar olduk desek yalan olmaz dimi arkadaşlar?  Merak etmeyin ben Instagram profiline hala Küçük Prens dahil etmeyenlerdenim. Küçük Prens için çocuk kitabı demek değil de, büyükler için çocuk gözü romanı diyebiliriz.

Sahra çölüne düşen bir pilotun Küçük Prens’le karşılaşmasını, Küçük Prens’in gezegenler arasında yolculuk yaparak rastladığı yetişkinleri eleştirmesini anlatan bir kitaptır. Her okuduğunda ayrı bir tat alınan, ayrı anlamlar keşfedilen bir eserdir. Basit bir anlatımla yılların bizden götürdüklerini dillendiren, hayal gücünün zaman içerisinde toplum ve gerçekler tarafından aşındırılarak nasıl yok edildiğinin anlatımı değil mi?  Bu kitabı bu yaşımda okumasaydım sözleri bu kadar manidar, düşündürücü gelir miydi bilmiyorum. Çünkü Küçük Prens’in eleştirdiği ‘o yetişkin’lerin arasında ara ara kendimi gördüm. Sıradan, olağan söylenmiş gibi gelen bir cümle bile defalarca altı çizilecek kadar düşündürücü mesela. Kitapta düzeni, bencilliği, bakar körlüğü, kibiri, memnuniyetsizliği eleştiriyor Küçük Prens. Mesela bu kitabı okuyunca çocuk olmayı özlüyorsunuz, hep masum kalmak istiyorsunuz.

Küçük prens benim başucu kitabım, canım sıkkınken elimin gittiği tek kitap.

Sözün kısası;  işte bu, evet evet olay kesinlikle bundan ibaret… diye belirtmek istediğim, kitaptan bir çok alıntı söylemek isterim ama size bu hainliği yapmayacağım. Başucunuz olma yolunda yarışacak bir kitap öneriyorum.

SEVGİLER.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Okudum:Küçük Prens için yorumda bulun

    Okudum:Küçük Prens için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Okudum:Küçük Prens için ilk yorumu yapabilirsin.