PHP Fonksiyondan Çıkış Yapmak

PHP de bazı fonksiyonlarda eğer koşul uymuyorsa fonksiyon içerisinden çıkmamız gerektiği zamanlar olabilir. Peki bunu nasıl yapabiliriz derseniz “return” kodunu kullanarak fonksiyon içerisinden çıkabilirsiniz. Ayrıca bu return kodunu kullanarak fonksiyon içerisindeki tanımlanan değişkeni fonksiyon dışında bir değişkene tanımlayabilirsiniz.

Örneğin bir fonksiyon tanımlayalım içeriğinde ise $htayfur değişkeni değeri “38” olsun, bu değişken değeri “38” değerine eşitse fonksiyon içerisinden çıkış yapsın yoksa devam etsin.
Fonksiyon kodumuz aşağıdaki gibi olacaktır.

function hakan(){
    $htayfur = "38";
 
    if($htayfur == "38"){
       return;
    }else{
        echo "htayfur değişkeni değeri : ".$htayfur." 'dir";
    }
}Yukarıdaki fonksiyonda $htayfur değişken değeri 38 e eşit olduğunda fonksiyon içerisinden direk çıkış yapacaktır. Eşit değilse “htayfur değişkeni değeri : ” yazarak $htayfur değişkeninin değerini ekrana bastıracaktır.

Fonksiyon içerisindeki değişken, fonksiyon dışındaki değişkene tanımlama nasıl yapılır?
Bunu yapmak için “return” kodunu kullanacağız yine. Fonksiyonumuzun sonunda “return” kodunu kullanarak ve hemen ardına fonksiyon dışındaki değişkene tanımlamak istediğimiz fonksiyon içerisindeki değişken adını yazarak fonksiyon dışındaki değişkene fonksiyon içerisindeki değişken değerini tanımlayabiliriz.
Örnek kod kullanımı:

function hakan(){
    $fonksiyonicindekidegiskenimiz = "Fonksiyon içerisindeki değişken değeri benim.";
    return $fonksiyonicindekidegiskenimiz;
}
 
$fonksiyondisindakidegiskenimiz = hakan();
echo $fonksiyondisindakidegiskenimiz;Hemen yukarıdaki kodumuzun çıktısı aşağıdaki gibi olacaktır.

Fonksiyon içerisindeki değişken değeri benim.PHP fonksiyondan çıkmak ve fonksiyon dışında fonksiyon içerisindeki değişkenin başka bir değişkene tanımlanması bu şekildedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. PHP Fonksiyondan Çıkış Yapmak için yorumda bulun

    PHP Fonksiyondan Çıkış Yapmak için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak PHP Fonksiyondan Çıkış Yapmak için ilk yorumu yapabilirsin.