PHP Hata Bastırma Operatörü

PHP derslerine MySQL derslerinden dolayı ara vermiştik fakat bilgileri taze tutmak için arada bir PHP dersleri yayınlayacağım.

Hata Bastırma Operatörü Nedir, Nasıl Kullanılır?

Hata bastırma operatörü kodlar içerisinde oluşabilecek hataları ekran’a bastırmamaya yarayacak bir operatördür.Örneğin diyelimki “htayfur.php” adında bir dosyamız var, biz bu dosyayı çekmek için include kodunu kullanarak “index.php” dosyası içerisine ekleyeceğiz.Fakat “htayfur.php” adında bir dosyamız olmadığı için “index.php” dosyamız çalıştırıldığında ekrana hata kodu bastıracaktır.Tabiki bu da sitemize gelen ziyaretçiler için kötü bir görünüme sahip olacaktır.
Include komutunun normal kullanımı aşağıdaki gibidir.

include 'htayfur.php';

Biz bu kodun başına “@” operatörünü yerleştirirsek “htayfur.php” adında dosyamız yok ise herhangi bir hata ekrana yazdırmayacaktır.

@include 'htayfur.php';

Hata bastırma operatörümüzün kullanımı yukarıdaki şekildedir.

Proje dosyamızda ziyaretçilerimize herhangi bir satırda oluşan hatayı ekrana bastırmamak için her kodun önüne her çalıştırdığımız fonksiyon’un önüne “@” operatörünü eklemek biraz saçma olur.

Herhangi bir satırda oluşabilecek hatayı ekrana bastıramamak için kısaca aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.

error_reporting(0);

Hata bastırma operatörünü ve kolayca kullanabileceğimiz hata bastırma kodunu gördük.Bir başka yazımızda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. PHP Hata Bastırma Operatörü için yorumda bulun

    PHP Hata Bastırma Operatörü için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak PHP Hata Bastırma Operatörü için ilk yorumu yapabilirsin.