Whiplash

Küçük yaşlardan itibaren bateri çalmaya başlayan Andrew, işinde tam anlamıyla bir usta olmak ister. Üniversite tercihinde de ülkenin en iyi müzik okulu olarak gördüğü Shcarffer Konservatuarı’na girer. Henüz 19 yaşındadır ama dersler harici var gücüyle antrenman yapar. Bir gün, okulun en sert hocalarından biri olan caz duayeni Terence Fletcher’ın dikkatini çeker. Fletcher Andrew’ü okulun en parlak öğrencilerinin seçildiği ve sürekli yeni yarışmalara hazırlanan “studio band”e seçer. Başarısı kadar acımasızlığıyla da ün yapmış olan Fletcher, Andrew’un kapasitesinin sonuna kadar kullanmadan asla başarmış saymayacaktır. Genç bateristin önünde sadece mesleki bir test değil, psikolojik bir sınav da vardır… Senaristliğini ve yönetmenliğini Damien Chazelle’in üstlendiği filmin başrolünde Miles Teller yer alırken karşısında kendisine J.K. Simmons eşlik ediyor.

whiplash3

whiplash-movie-reviews

whiplash-scream

Brody-Whiplash-1200

Yönetmen: Damien Chazelle

Yapım: 2015/ ABD/ 1 saat 47 dk

Tür: Dram, Müzik

IMDB puanı: 8.5/ 10

Bu yakınlarda izlediğim en iyi filmlerden birisi. Vay canına! Bu filmden şimdiye kadar neden haberdar olmadım acaba dedirtti. Yorum yapmakta geciktiğim filmlerden birisi oldu.

Samimiyetime inanın, müzik dinleme işini gerçekten ciddiye alan biriyim. Ama bateri işinin bu kadar derin olduğunu düşünmezdim. Elbette ciddi bi enstrüman olduğuna şüphe yok. Demek istediğim, çocuğun ilk başta çaldığı bile benim için kafidir. Ama maalesef maestro beğenmiyor. 🙁

Artık tutku mu diyeyim, kendini adamak mı diyeyim, ne diyeyim. Oyunculuk derseniz harika! Caz sevenler, müzik sevenler, sinema sevenler kesinlikle izlesin derim. Dönemin caz müzikleri de dahil edersek güzel film oluyor haliyle.

Ben şuan ne mi yapıyorum? Tabii ki Buddy Rich dinliyorum.

SEVGİLER.

Bir önceki film önerim için sizi şuraya alabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Whiplash için yorumda bulun

    Whiplash için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Whiplash için ilk yorumu yapabilirsin.