Yeni Başlayanlar için BLOG SEO

SEO nedir?

SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelir , ancak esasen içeriğinize para ödemeden daha fazla dikkat çekme bilimidir.

İki tür blog trafiği vardır: ücretli ve organik.

  • Ücretli trafik , ücretli reklamlardan gelen trafik anlamına gelir.
  • Organik trafik , her türlü ücretsiz trafik anlamına gelir. Bu genellikle internet aramalarından veya sosyal medya hesaplarınızdaki takipçilerden gelen diğer trafikten gelir.

Bu gönderide, özellikle arama motorlarından (Google, Bing, vb.) gelen organik trafikten bahsediyoruz – ancak YouTube ve Pinterest gibi platformlar için benzer şekilde çalışır.

Arama motorları, milyarlarca içeriği kapsamlı bir şekilde taradıktan ve hangi içeriğin arama sorgusuna en iyi yanıt vereceğini belirlemek için bunları değerlendirdikten sonra bu sonuçlara karar verir.

Bu işleme “tarama ve indeksleme” denir 

İçeriği bulmak için interneti tarar ve ardından içeriği daha sonra almak üzere dizine ekler.

Bu sürecin son kısmı “sıralama”dır.

En çok ilgilendiğiniz kısım burası. Blog yayınınızı Google ve diğer arama motorlarının ilk sayfasında veya yakınında “sıralama” yapmak amacımız olur.

Sunulan sonuçlar, Google’ın kullanıcılara açıklamadığı ve SEO uzmanlarının her zaman daha iyi arama sonuçları elde etmeye çalıştığı karmaşık bir algoritmaya dayanmaktadır.

SEO Neden Önemlidir?

Sosyal medya, ücretli reklamcılık, çevrimdışı pazarlama ve diğer birçok platform dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan trafik alabilirsiniz.

Ancak trafiğin büyük çoğunluğu arama motorlarından geliyor.

Tüm aramaların yalnızca %2,6’sı ücretli reklamları tıklıyor .

Ve SEO, tıklama başına ödeme (PPC) reklamlarından 20 kat daha fazla arama trafiği alır.

İnsanların arama motorlarına yazdığı bu yaygın kelimeler ve arama terimleri “anahtar kelimeler” olarak kabul edilir.

Örneğin, Google’da “kedi oyuncakları” anahtar kelimelerini yazarsanız, kedi oyuncakları satın alabileceğiniz yerler ve çevrimiçi satın alabileceğiniz kedi oyuncakları için sonuçlar görürsünüz. Kullanıcının amacı muhtemelen kedi oyuncakları satın almaktır.

Ancak “kediler neden oyuncaklara ihtiyaç duyar?” terimini ararsanız, kedi oyuncaklarının kedinizin sağlığı için faydaları hakkında bilgi veren bir dizi blog yazısı görürsünüz.

blank

Kullanıcının buradaki amacı, satın almadan önce bilgi istemek ile gerçekten satın almaya karar vermek arasında bir yerdedir.

Anahtar kelimelerin arkasındaki kullanıcı amacını anlamak sizin işiniz. Ardından, yalnızca anahtar kelimeyle değil, insanların kullanıcı amacıyla eşleşen içerik yazın.

Diyelim ki “kedi oyuncakları” anahtar kelimesi için Google’da sıralamak istediğiniz bir makale yazdınız, ancak makalenizin tamamı kedi sahiplerinin neden kedileriyle daha fazla oynaması gerektiği ile ilgili. Google’da “kedi oyuncakları” anahtar kelimesi için yapılan diğer tüm içerik sıralaması, kedi oyuncaklarının nereden satın alınacağıyla ilgilidir.

İçeriğiniz, kullanıcı amacına uygun değil ve arama sonuçlarında üst sıralarda yer alma olasılığı çok daha düşük.

İçerik , anahtar kelimelerin arkasındaki kullanıcı amacı ile eşleşmelidir ZORUNLU .

Google, arama yapanlara sorgularına ve amaçlarına göre göstermek için doğru içerik olup olmadığını görmek için blog yayınınızı tarar, ancak hepsi bu kadar değil…

Google ayrıca, yayınladığınız içeriğin sitedeki geri kalan içerikle eşleşip eşleşmediğini görmek için tüm web sitenizi tarar. Uyumsuzsa, Google’ın sizi belirli bir konuda bir otorite figürü olarak görme olasılığı daha düşüktür ve yayınınızı SERP sıralamasında düşürür.

Google, kendi alanlarında uzman olan ve yayınladıkları içerikte uzmanlaşan web sitelerinden ve yayıncılardan kullanıcılara bilgi sunmak istemektedir.

Her kedi sahibinin alması gereken en iyi 5 kedi oyuncağı” hakkında bir blog yazısı yazarsanız, ancak diğer blog yayınlarınız ev tadilatı, evde oturan bir anne olmak ve kredi kartı borcunun nasıl ödeneceği ile ilgiliyse, Google kazandı. muhtemelen sizi bu konulardan herhangi biri hakkında bir otorite figürü olarak görmeyecektir.

Bu nedenle , içeriğinizin sıkı bir fikir kümesi etrafında dönmesini sağlamak için blogunuz için doğru nişi seçmeniz ve Google’ın ve okuyucularınızın gözünde otorite oluşturmanız çok önemlidir .

Blogunuzun, insanların önemsediği dar bir dizi konuya odaklanmamışsa, başarılı olma  şansı çok düşüktür.

Siteniz yayınladığınız içerikle ne kadar alakalı olursa, Google’ın sizi yüksek bir sıralamayla ödüllendirme olasılığı o kadar yüksek olur.

Gönderilerinizin Derinliği ve Kalitesi

Kaliteyi tanımlamak zordur çünkü büyük ölçüde özneldir.

Ancak bu bağlamda kalite, eğitici, eğlendirici, ilham verici, faydalı ve değerli blog içeriği demektir .

Ve yayınladığınız her gönderi bu niteliklerin bir karışımı olmalıdır.

Gönderileriniz, yazdığınız konuya gerektiği kadar derinlemesine girmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. blank Yeni Başlayanlar için BLOG SEO için yorumda bulun

    Yeni Başlayanlar için BLOG SEO için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yeni Başlayanlar için BLOG SEO için ilk yorumu yapabilirsin.